Nyheter

offentliga toaletter

Tillgång till offentliga toaletter är en fråga om tillgänglighet

Mag- och tarmförbundet fortsätter lyfta ett ofta förbisett men högst konkret hinder i vardagen för många människor: bristen på tillgängliga offentliga toaletter.

För personer med kroniska mag- och tarmsjukdomar, liksom för individer med neurologiska funktionsnedsättningar, opererade för prostatacancer, kvinnor med förlossningsskador och andra grupper, är det avgörande att snabbt kunna få tillgång till en toalett. När nöden kallar finns inget utrymme för krångliga betalningslösningar eller tekniska hinder.

– Måste du gå, så måste du gå. Det säger sig självt att det inte fungerar att stå och fumla med växelpengar eller vänta på att en app ska uppdateras, säger förbundsordförande Karl Gustavsson i en intervju med P4 Göteborg.

I intervjun, som kan höras i P4 Göteborgs sändning (start 1:34:20), betonar Gustavsson att frågan om offentliga toaletter är en central tillgänglighetsfråga som inte får ignoreras. För många människor är bristen på tillgång direkt livskvalitetssänkande – och i värsta fall exkluderande.

Redan förra året uppmärksammade Mag- och tarmförbundet frågan i en debattartikel i Dagens Samhälle, där man uppmanade kommunerna att ta sitt ansvar: ”Kommunerna måste sluta stänga sina offentliga toaletter”.

Frågan är långt ifrån löst. Mag- och tarmförbundet menar att tillgång till offentliga toaletter inte är en bekvämlighetsfråga – utan en grundläggande rättighet för ett värdigt liv.

”Frågan är inte löst. Frågan är alltid aktuell.”